6 fontos kérdés az otthoni napelemekkel kapcsolatban

A napelemes rendszerek építése szerencsére egyre népszerűbb hazánkban is. Ehhez hozzájárulnak a különböző támogatási formák, amiknek hála kedvezményes hitelkonstrukciókból és vissza nem térítendő támogatásokból építhetünk otthonunkba napelemes rendszereket. Mivel az ilyen rendszerek egyre népszerűbbek, ezért az alábbiakban összegyűjtöttünk 6 fontos kérdés az otthoni napelemekkel kapcsolatban.
6 fontos kérdés az otthoni napelemekkel kapcsolatban

1, Milyen részei vannak a napelemes rendszernek és hogyan működik?

Egy napelemes rendszer természetesen nem csak napelemekből áll, hiszen számos más berendezés felelős a napenergia használható árammá alakításáért. A napelemek fény hatására elektromos áramot termelnek, amelyeket a szolár kábelek továbbítanak az inverterek felé. Ezek az eszközök alakítják át a napelem által megtermelt energiát váltóárammá. A pillanatnyilag megtermelt energiát a háztartás eszközei felhasználják, a fel nem használtat pedig az inverter betáplálja a hálózatba. Léteznek továbbá megszakító dobozok, tűzvédelmi leválasztók és persze egy komoly tartószerkezet a panelek rögzítéséhez.

Összességében tehát egy komplett napelemes rendszer az alábbi részegységekből épül fel:

· napelem panelek

· tartószerkezet

· szolár kábelek

· inverter

· megszakítók

· leválasztók

2, Csak akkor termel, ha süt a nap?

Gyakran hallott tévhit, hogy a napelemek csak napsütésben termelnek. Szerencsére attól függetlenül, hogy a paneleket nem éri közvetlenül a nap, ugyanúgy gyűjtik az energiát, de persze jóval kisebb hatásfokkal.

Ennek fényében egyértelmű, hogy tavasszal és nyáron termelnek a legjobban, amikor megnövekedik a napsütéses órák száma. Ősszel és télen, valamint borult, felhős időben lényeges kevesebbet termelnek, hiszen kevesebb fény éri a paneleket.

3, Milyen támogatások közül válogathatunk otthoni napelemhez?

Támogatások tekintetében minden évben rendelkezésre állnak különböző konstrukciók. Otthoni napelemes rendszerek esetében a legnépszerűbb a 0%-os kamattal felvehető beruházási hitel, ami egyrészt megadhatja a szükséges tőkét egy ilyen rendszer kiépítéséhez, másrészt a megtérülési időt is csökkentheti, ha megfelelő méretű rendszer kiépítésével kalkulálunk.

Szerencsére amikor árajánlatot kérünk napelem telepítésre, akkor a tervező és kivitelező cégek felmérhetik nekünk ezeket a pénzügyi lehetőségeket is, így nekünk nem kell lényegi kérdésekbe elvesznünk e téren sem.

4, Mennyi idő alatt térül meg a rendszer?

Ha napelemes beruházásról beszélünk, általában mindenkit érdekel, mennyi idő alatt is térül meg a napelemes rendszer. A megtérülési idő nagy mértékben függ a rendszer, illetve a támogatás mértékétől is. Összességében elmondható, hogy minél nagyobb egy rendszer, annál gyorsabban térül meg. Az állami támogatásoknak köszönhetően ráadásul ma mára egyre több otthonban megvalósítható egy ilyen napelemes rendszer. Szerencsére jó hírünk van azok számára, akiket 10-20 éves megtérülési idővel próbálnak eltántorítani a beruházástól, mert manapság ez az a megtérülési idő bőven 10 év alá is eshet.

5, Hogyan történik az elszámolás a szolgáltatóval?

Alapvetően két elszámolási módot különbözetünk meg: a bruttót és a szaldót. Mindkettő módnál a vételezett és a betáplált energiát olvassa le a szolgáltató és annak különbözetét számlázza ki, aminek elszámolása havi vagy éves rendszerességgel történik. Ezért célszerű minden napelemes rendszert úgy megtervezni, hogy legalább annyit termeljen meg, mint az háztartás éves fogyasztása. A számunkra elérhető elszámolási lehetőségek felől mindenképp érdemes egyeztetni a kiszemelt tervező céggel.

6, Velünk költözhet a napelemes rendszer is?

Végül, de nem utolsó sorban eloszlatnánk egy igen elterjedt tévhitet, miszerint nem lehet magunkkal vinni a napelemeket egy esetleges költözéskor. A panelek ugyanis általában le- és újra felszerelhetők. Azaz, csak az akadályozhat meg bennünket a költöztetésben, ha az új otthonunk nem rendelkezik akkora tetőfelülettel, ahova feltehetjük a paneleket. Természetesen egy már meglévő napelemes rendszer értéknövelő tétel lehet eladáskor, így mindenképp érdemes megfontolni, hogy megéri-e a rendszert is költöztetni.

Összegezve

A napelemes rendszerek esetében tehát felmerülhet jó pár kérdés, a fenti néhány csupán a leggyakoribb a sok közül. Ezek terén, vagy bármely más kérdés esetén mindenképp forduljunk tapasztalt tervező- és kivitelezőhöz, akik biztosan szakszerű választ adhatnak a témában.

Kapcsolódó cikkek

Napelem, mint költséghatékony, proaktív megoldás

Napelem, mint költséghatékony, proaktív megoldás

Napelemes rendszer telepítése költséghatékony, proaktív megoldás. Zöld energiát termel, növeli az ingatlan értékét és energiahatékonyságát!

Itt az időseknek szóló okostelefon!

Itt az időseknek szóló okostelefon!

Doro-nak hívják, és tippeket is ad az egészséges életmód kialakításához.